Instalacja inspirowana jest totemami, czyli pionowymi przedmiotami, które w obyczajach ludów pierwotnych były obiektem kultu religijnego lub pełniły funkcję godła rodziny, klanu lub danej grupy. Nazwa „Beothuk” odnosi się do rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy ze względu na zwyczaj malowania swoich ciał ochrą, zwani byli także Czerwonymi Indianami. Nazwę tę zaczęto następnie stosować do większości rdzennych Amerykanów. Kultura i język Beothuków bezpowrotnie przepadła na początku XX wieku.
Instalacja została stworzona z różnych elementów sprzętu elektronicznego, płyt głównych komputerów oraz anten satelitarnych – przedmiotów, dzięki którym możliwa jest komunikacja międzyludzka. Przewidywany okres ekspozycji instalacji to 1 miesiąc. Instalacja ma na celu interakcję z przechodzącymi obok niej ludźmi, został do niej podłączony modem wi-fi, tak aby stanowiła ona źródło ogólnodostępnego Internetu. Nazwa sieci: beothuk
Autorem instalacji jest Tomasz Kajszczarek – absolwent kierunku multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Instalacja jest częścią dyplomu magisterskiego artysty, który uzyskał w Pracowni Street Artu pod kierunkiem dr. Mariusza Warasa.
Tomasz Kajszczarek na temat instalacji:
“Totem odnosi się kondycji relacji ludzkich w czasach technocentryzmu. XXI wiek to czas, kiedy liczba KOMunikatów z KOMunikatorów na KOMputerach wpływa na upośledzenie KOMunikacji samej w sobie. Zanikająca fizyczność kontaktu jest wynikiem akceptowania odgórnie przyjętych norm w formie komunikacji na odległość, nie znającej jak nigdy wcześniej bariery czasu czy odległości. W związku z cyfrowym życiem ludzi coraz częściej pojawiają się takie stany jak: depresja, przygnębienie czy niepokój, ale przede wszystkim pogarsza się jakość relacji międzyludzkich. Nie tego ludzie spodziewali się po globalnej wiosce. Być może, tak jak wymierały wcześniejsze sposoby komunikacji, tak i teraz ludzkość stoi przed kolejnym upadkiem”.