Projekt przygotował artysta ze Szczecina, ukrywający się pod pseudonimem Lump. Absolwent poznańskiej ASP, malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf.
– To jeden z niewielu polskich artystów związanych z nurtem tzw. „ street artu”, którego działania wykraczają poza płaszczyznę malarstwa ściennego – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź. – Oprócz wielkoformatowych murali, jedną z głównych inicjatyw artysty jest projekt „Kingsize”, w ramach którego powstają tymczasowe instalacje artystyczne, wykorzystujące efekt przeskalowania. Bazując najczęściej na przedmiotach związanych z codziennym życiem, artysta zmienia zastany charakter różnych elementów ulicznej infrastruktury i przekształca je w nowe, znacznie „powiększone” realizacje artystyczne. Dzięki tego typu zabiegowi, w przestrzeni miejskiej pojawiają się lekko surrealistyczne, ogromne obiekty pozbawione zupełnie swojej pierwotnej funkcji.
Instalacje można było zobaczyć w następujących miejscach:
* 3 instalacje na Placu Wolności – syfon, pieprzniczka, termos
* 2 instalacje na placu przy DH „Magda” – kawiarka, dzbanek
* 1 instalacja przy ul. Piotrkowskiej 103 – pralka „Frania”
– Dla mnie niezwykle istotnym w projekcie „Kingsize” jest zachowanie dużej dozy humoru – podkreśla Bieżyński. – To nie jest sztuka, starająca się diagnozować głębsze, poważniejsze obszary życia ludzkiego. Nie znajdziemy tutaj zaangażowania politycznego, nie doświadczmy duchowej metafizyki, nie wejdziemy w złożony, wielopoziomowy dyskurs, próbujący lawirować w meandrach filozofii. Twórczość Lumpa ma nie być sztuką pisaną przez „duże S”, do której usilnie trzeba dopisywać skomplikowaną ideologię. Celem „Kingsize’u” jest po prostu dobra, ale wysmakowana i inteligentna zabawa, żonglująca prostymi symbolami. Te instalacje nie zabiegają o atencję jaskrawością oraz natężeniem kolorów, a zabieg przeskalowania tworzy nieoczywisty, subtelny „zgrzyt” w codziennym, często dość bezrefleksyjnym poruszaniu się po mieście.
Cykl instalacji autorstwa Lumpa jest pierwszą realizacją w ramach międzynarodowego projektu sztuki w przestrzeni miejskiej UNIQA Art Łódź. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe bądź tymczasowo wpiszą się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, a tworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji nie związanych tylko z malarstwem. Do końca 2016 r. powstały w sumie cztery różne realizacje artystyczne, stworzone przez artystów m.in. z Polski i USA. Organizatorem projektu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.