Baptiste Loprieno na temat swojej instalacji artystycznej “True / Fake”:
„Jakie jest nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy jest nią to co widzimy, to co odczuwamy, to czego dotykamy? Odpowiedzi na to proste pytanie z czasem stają się coraz trudniejsze. W dzisiejszym świecie wszystko jest połączone z nowoczesnymi technologiami, nasza percepcja świata musi go przez cały czas, na nowo redefiniować. Rzeczywistość wirtualna i zdygitalizowany świat zaczynają odgrywać w naszym życiu coraz większą rolę.
Przykładowo, w takich miejscach jak kina typu Imax, oglądając film możemy doświadczyć różnych zapachów, poczuć na sobie podmuch wiatru czy nawet krople deszczu. Czujemy je, ale wiemy, że są nieprawdziwe. Coraz większą popularnością cieszą się dzisiaj nakładane na głowę, specjalne zestawy z wirtualną rzeczywistością, dzięki którym zyskujemy praktycznie nieograniczoną paletę możliwości „znalezienia się” w zupełnie innej „rzeczywistości”. Google Street View jest również bardzo wyrazistym przykładem. W dzisiejszym świecie możemy praktycznie „zwiedzić” każdy zakątek świata bez wychodzenia z pokoju.
Fenomen kopiowania rzeczywistości także zmienia zasady naszej percepcji. Obecnie kopiowane jest praktycznie wszystko – podrabiane markowe towary, kopie dzieł sztuki czy kopiowanie natury i tworzenie syntetycznych roślin, które wyglądają jak żywe. Rok temu we Francji wystawiłem za okno sztuczne kwiaty. Po chwili zauważyłem owady które chciały wejść z nimi w interakcję, kilka pszczół próbowało zapylić kwiaty, nie były w stanie dostrzec różnicy.
W dzisiejszym świecie mnóstwo rzeczy może być syntetycznych. Ludzie są tak do nich przyzwyczajeni, że ja jako artysta mógłbym zastąpić rośliny, krzewy czy nawet drzewa w parku ich sztucznymi odpowiednikami i prawdopodobnie nikt by tego nie zauważył. Syntetyczna natura, która o każdej porze roku wygląda tak samo „perfekcyjnie, zawsze „w rozkwicie”, ale która daje tylko i wyłącznie pusty aspekt estetyczny,
Moja instalacja bada ten problem “sztuczności”. Wykorzystując syntetyczną trawę stworzyłem dwa napisy w parku staromiejskim. Są to: FAKE (udawany, imitowany, fałszowany) i TRUE (prawdziwy, rzeczywisty, autentyczny). Napisy ze sztucznej trawy zostały wplecione w trawę naturalną w taki sposób, że jeśli ktoś nie skupi uwagi, najprawdopodobniej nie zauważy różnicy. Chciałbym zapytać odbiorcę od jego odczucia, o jego rozsądek, o jego percepcję rzeczywistości”.